netPR.pl sprawdza przystępność języka polskich PR-owców

| 17:07 Dodaj komentarz
Studia wyższe, a nawet doktoranckie – takie wykształcenie konieczne jest, by zrozumieć informacje tworzone przez polskich PR-owców. Dlatego rozwiązania netPR.pl wzbogacono o narzędzie, które sprawdza, na ile zrozumiały jest komunikat prasowy.

Spośród stu losowo wybranych informacji prasowych tylko dwie zrozumiałby uczeń gimnazjum, a trzydzieści siedem - uczeń szkoły średniej. Większość znajduje się na poziomie studiów wyższych - licencjackich (48) i magisterskich (7). Przyswojenie sześciu byłoby możliwe tylko dla doktorantów.

Trudne w zrozumieniu mogą być nie tylko raporty finansowe czy specjalistyczne informacje marketingowe. Czasami do przyswojenia informacji o masowym produkcie czy promocji należałoby ukończyć studia doktoranckie. Co ciekawe - niektórzy PR-owcy świetnie radzą sobie z przystępnym przedstawianiem nawet nowinek technologicznych.

Zadaniem PR-owca jest tłumaczenie przekazu firmy na język zrozumiały dla jej otoczenia – mówi Marek Woźniak, prezes zarządu netPR.pl. – Jak pokazuje nasze badanie, nie jest to takie proste. Dlatego z przyjemnością oddajemy naszym Klientom kolejne narzędzie, które pozwoli im komunikować bardziej efektywnie - dodaje.

Narzędzie netPR.pl analizuje tekst przed publikacją i pokazuje, co można poprawić, by informacja była bardziej zrozumiała. Wskazania aplikacji należy traktować jako pomoc, a nie ostateczny wyrok.

Indeks czytelności FOG (z ang. „mgła”) zdefiniował amerykański wydawca Robert Gunning w połowie ubiegłego wieku. Wyliczano go wtedy ręcznie na podstawie kilku fragmentów tekstu.

Wskaźnik FOG określa stopień przystępności tekstu, a jego wartość to liczba lat edukacji niezbędnych do zrozumienia przekazu. FOG=9 oznacza, że tekst będzie zrozumiały dla ucznia gimnazjum, FOG=22 – że nie przyswoi go osoba bez doktoratu.

Według oryginalnego indeksu FOG, sformułowanego dla języka angielskiego, słowa trudne mają trzy sylaby i więcej. W języku polskim za trudne uznaje się wyrazy czterosylabowe i dłuższe.

Więcej informacji na temat indeksu czytelności FOG znajduje się na stronie
http://pl.wikipedia.org/wiki/Indeks_czytelności_FOG.

Więcej informacji dotyczących biur prasowych znajduje się na stronie netpr.pl.

Poziom trudności powyższej informacji prasowej: szkoła średnia ( patrz zdjęcie poniżej)

netpr-pl-analiza-tresci
Nowszy post Starszy post Strona główna

0 komentarze: