Zdobienie przedmiotów - przegląd najpopularniejszych technik

| 21:12 Dodaj komentarz
Zdecydowana większość produktów, z którymi każdy z nas spotyka się na co dzień, okraszona jest licznymi nadrukami informacyjnymi, m.in. o składzie czy kraju pochodzenia. O ile zawieranie pewnych informacji, w wielu przypadkach jest ustawowym wymogiem prawnym, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby nadruki informacyjne pełniły także funkcję ozdobną. Techniki zdobienia tworzyw sztucznych są obecnie niezwykle rozwinięte. Przyjrzyjmy się kilku najpopularniejszym.

Aplikacja nadruku i drukowanie na wyrobie

Techniki zdobienia tworzyw sztucznych wykonywane z użyciem jednostki drukującej, należą do najczęściej stosowanych. Offset i hot stamping to tylko niektóre z nich. Technika drukarska jest obecnie na tyle rozwinięta, że doskonały efekt możliwy jest do osiągnięcia przy zastosowaniu wielu metod.

Do często stosowanych technik zdobienia, należy także aplikacja nośnika z gotowym nadrukiem na wyrób. Technika ta ma swoich zwolenników i przeciwników. Do koronnych argumentów przemawiających na jej korzyść, należą stosunkowo niskie koszta wykonania. Należy jednak pamiętać o niższej trwałości gotowego zdobienia. Techniki drukarskie nie generują znacząco wyższych kosztów, a zapewniają znacznie większą trwałość. Z tego właśnie względu, zasługują one na większą uwagę. Przyjrzyjmy się zatem kilku popularnym technikom zdobienia drukiem.

Sitodruk

Sitodruk jest techniką, w której nadruk realizowany jest poprzez elastyczny rakiel, przyciskający siatkę z naniesioną farbą. Siatka stanowi szablon nadruku, który ma zostać wykonany. Uzyskanie pożądanego kształtu jest możliwe dzięki obróbce fotochemicznej.

Do największych zalet sitodruku należy znaczna dokładność procesu i możliwość uzyskania wypukłych form. Należy jednak pamiętać, że technika ta umożliwia nanoszenie tylko jednego koloru w trakcie pojedynczej operacji.

Hot stamping

Pod pojęciem hot stampingu kryje się technika tłocznia folią na gorąco. Do wykonania nadruku służy tu podgrzewany stempel, najczęściej wykonany z metalu lub silikonu. Stempel, mający kształt nadruku, dociska do powierzchni folię o strukturze wielowarstwowej. Pod wpływem siły nacisku oraz wysokiej temperatury, następuje połączenie zdobionej powierzchni z warstwą dekoracyjną folii. Po oddzieleniu warstw, na zdobionym przedmiocie pozostaje trwały nadruk.

Hot stamping to jedna z nielicznych technik, pozwalających na wykonywanie nadruków nie tylko na tworzywach płaskich, ale również na kształtowanych i walcowych. Hot stamping najczęściej wykorzystywany jest do zdobienia książek, przedmiotów technicznych czy opakowań kosmetyków.

Wśród licznych zalet hot stampingu warto wymienić możliwość uzyskania efektu lustrzanego (przy zastosowaniu metalizowanej folii), brak konieczności suszenia nadruku i łatwe ustalenie parametrów drukowania.

Wśród wad należy wymienić stosunkowo duże straty materiałowe.

Druk cyfrowy

Technika druku cyfrowego ja zastosowanie w przypadku produkcji jednostkowej, kiedy przygotowanie form drukujących mogłoby okazać się nieopłacalne. Zdobienie jest tu wykonywane przy zastosowaniu przemieszczającej się głowicy drukującej. Innym sposobem jest wykonanie nadruku na elastycznej membranie i dociśnięcie jej do zdobionej powierzchni. Ostateczne właściwości nadawane są poprzez lakierowanie natryskowe.

Proces wykonywania druku ozdobnego techniką cyfrową wciąż jest daleki od doskonałości. Rezultaty są często mało zadowalające, a sam proces przygotowania druku bywa bardzo skomplikowany.

Materiał został przygotowany dzięki Elanopack, firmie proponującej hot stamping i inne usługi związane z przygotowywaniem opakowań.

Nowszy post Starszy post Strona główna

0 komentarze: